Night Pearl ve Světu myslivosti

Článek uveřejněný v čísle 10/2019 Světa myslivosti přináší informace o značce Night Pearl i první poznatky z testování přístrojů této značky.

Noktovizní přístroje a termovize Night Pearl

Návštěva u výrobce a první zkušenosti z testování

Miloslav Jančík
Na základě ankety ve Světě myslivosti č. 7/2019 o používání moderních optoelektronických přístrojů v myslivosti, ale i v návaznosti na zkušenosti a zážitky kolegů jsem se rozhodl, že se oprostím od svého veskrze ortodoxního přístupu k lovu (lov maximálně za šera, většinou ze země a se psem či několika psy) a nahlédnu hlouběji do tajů nočních lovů, jimž jsem se dosud příliš nevěnoval. Dosud jsem měl co do činění pouze s nočním viděním  klasického provedení a více jsem fakticky nepotřeboval. Protože nedaleko mého bydliště sídlí společnost ZÁHOŘÍ TRADE, s. r. o., která vyrábí noktovizní přístroje a termovize značky Night Pearl, rozhodl jsem se začít přímo tady.

 

VÝROBCE Z MORAVY

Společnost sídlí v Bystřici pod Hostýnem v moderně zrekonstruovaném areálu s vlastní tunelovou střelnicí. Výroba probíhá na ploše 1413 m2, zčásti ze subdodavatelsky dodaných komponentů (jako u všech výrobců). Provoz se skládá ze strojírenské – mechanické části výroby a takzvaných „čistých provozů“, kde jsou citlivé přístroje kompletovány. Zajímavostí je ojedinělé laserové kolimační oddělení vybavené několika speciálními přístroji. Kolimace je proces seřízení optických a mechanických součástí přístrojů tak, aby se sjednotily do jedné osy. Se vzrůstajícími nároky zákazníků se dramaticky zvyšuje i potřeba přesnějších přístrojů. Proto v ZÁHOŘÍ TRADE používají pro seřízení předsádek nejmodernější digitalizované laserové kolimátory, které umožňují seřízení s garancí přesnosti pod 1 MOA. K seřízení termovizních předsádek se používá digitální kolimátor pro termovizi. Podobný přístroj pro seřízení je ve střední Evropě ojedinělou záležitostí. Společnost disponuje také moderními měřicími stanicemi jak pro zjištění kvality mikrokanálků zesilovače jasu obrazu, tak kvality obrazu noktovizních nebo termovizních přístrojů. Zakoupení těchto zařízení bylo částečně financováno z fondů Evropské unie.
Pouhým prodejem výrobku ovšem kontakt se zákazníkem nekončí – firma ZÁHOŘÍ TRADE má propracovaný zákaznický servis, kdy zákazník zakoupením výrobku Night Pearl získává i balíček profesionální péče, kterou může využít. U noktovizorů výrobce garantuje záruku 24 měsíců na celé zařízení plus dalších 24 měsíců na mechanické závady pří-stroje. U termovizí je poskytována záruka 36 měsíců na celé zařízení bez výjimky. Případné záruční i pozáruční opravy se řeší v České republice ve specializovaném pracovišti ZÁHOŘÍ TRADE ve lhůtě do 30 dnů, přístroje se nikam nezasílají. Podle sdělení pracovníků firmy jsou zde i po uplynutí záruční doby pro zákazníky k dispozici odborníci poskytující rady a konzultace ohledně případného upgradu výrobků i pozáruční servis.
Protože společnost vlastní i moderní CNC stroje pro výrobu mechanických částí noktovizorů a termovizí, využívá tyto technologie taktéž k vývoji a výrobě montáží na zbraně, adaptérů pro předsádky a dalšího příslušenství.

STŘELNICE A VÝSTUPNÍ KONTROLA

Jak jsem již zmínil, firma provozuje tunelovou střelnici (na 50 m), kde je každý přístroj fyzicky otestován. Ke střeleckým zkouškám se používá kulovnice ráže .223 Rem., nicméně výrobky Night Pearl jsou odolné vůči zpětnému rázu až do 8000 J. Proto jsem se rozhodl zapůjčené přístroje testovat s výslovným souhlasem výrobce mimo jiné i na kulovnici Husqvarna ráže .358 Norma Magnum, o které jsem si ještě donedávna myslel, že na ní žádný optoelektronický přístroj nevydrží. Ke každému kusu termovizní předsádky výrobce přikládá nástřelný list.

HISTORIE VÝROBY

Night Pearl je česká rodinná značka přístrojů pro noční vidění a termovizí. Vznik společnosti ZÁHOŘÍ TRADE se datuje k roku 2000, kdy své aktivity začala rozvíjet především v oblasti prodeje potřeb pro myslivce. Postupným rozšiřováním nabídky zboží pro lovecké a volnočasové aktivity zařadila firma do svého sortimentu i přístroje pro noční vidění. V souladu s legislativou a vývojem na trhu byla v roce 2008 založena značka Night Pearl. Cíl byl jasný: nabízet kvalitní noční vidění a termovizní přístroje za dobrou cenu.
Značku založil Miroslav Rudel, který je již více než 40 let vášnivým myslivcem: 
„Lásku k přírodě jsem si pěstoval od dětství a myslivost se stala mojí vášní již během studií na střední škole. Můj koníček se nakonec stal i mojí obživou. Začínali jsme  s prodejem a výrobou mysliveckých doplňků a později také nočního vidění. Při svých nočních lovech jsem nebyl spokojen s výkonem a ovládáním nabízených přístrojů jiných výrobců a má nespokojenost vyústila až v pocit nutnosti přístroje vylepšit. Tak vznikla značka Night Pearl. Nyní naše výrobky testuji při každé vycházce do lesa a snažím se své poznatky přenášet do praxe pro ještě lepší zážitek z lovu.“
Do současnosti se firma vyprofilovala především jako exportér výrobků značky Night Pearl, a to zejména do západní Evropy, kam směřuje 80 % její produkce. Atraktivním trhem je hlavně Německo, kde obava z afrického moru prasat přispěla  k legalizaci těchto přístrojů, zatím však zejména předsádek.

PŘÍSTROJE K TESTOVÁNÍ

Při návštěvě firmy mi byla nabídnuta možnost otestovat její produkty při reálném lovu. Rozhodl jsem se vyzkoušet termovizní předsádku SEER 50 spolu s termovizním zaměřovačem Oracle 35 (v podstatě technicky stejné přístroje s různou velikostí objektivu, jeden v konfiguraci předsádka, druhý jako zaměřovač na kulovnici) a dvě předsádky pro noční vidění NP-22 a NP-MR.
Všechny předsádky byly vybaveny montáží využitelnou na zaměřovacích dalekohledech Nightforce, což jsem uvítal, neboť vlastním a používám tři rozměrově identické optiky v konfiguraci Nightforce NXS 3,5–15x56 na kulovnici Husqvarna v ráži .358 Norma Magnum, Nightforce NXS 5,5– –22x56 na kulovnici Tikka T3 Stainless Varmint v ráži .308 Win. a Nightforce NXS 8–32x56 na kulovnici Weatherby Mark V v ráži .257 Weatherby Magnum.
Zaměřovač Oracle 35 jsem nainstaloval a nastřelil na samonabíjecí kulovnici Advanced Armament Corp v ráži .300 AAC Blackout. Protože používám dva druhy nábojů, nastřelil jsem profil A pro supersonické střelivo a profil B pro subsonické střelivo (obojí z produkce firmy Hornady). Software přístroje umožňuje uložit pět profilů (A–E) a každý má možnost uložit pět nástřelných vzdáleností, takže se dá nastřelit pro různé náboje, na různé vzdálenosti a případně i na různé zbraně, které můžete přístrojem osadit pomocí montážního rozhraní Picatinny. Kromě uvedených předsádek a zaměřovače mi byly zapůjčeny tři pozorovací termovizní monokuláry Scops – modely 13, 35 a 50.

TESTOVÁNÍ „NANEČISTO“

S přístroji jsem se nejprve seznámil doma na zahradní terase. Na zahradě máme ve vzdálenosti 88 m od terasy jezírko a pro účely termovizního testování jsem se zaměřil na dva vzduchovací motorky o rozměrech přibližně 20 × 20 cm, přičemž jeden byl zčásti krytý trsem trávy. Noktovizní předsádky NP-22 a NP-MR jsem při testování využil k pozorování vegetace a případně našeho Parson Russell teriéra, který pobíhal okolo jezírka. Být pes liškou a já lovcem někde v revíru, s oběma předsádkami bych ho za běžné noci (mírná oblačnost, hvězdy) dokázal bez jakýchkoliv problémů detekovat a lovit. Pokud se zamračí, uživatel ocení montážní lišty k využití vhodného přísvitu. Výrobce doporučuje zářiče s vlnovou délku 850 nm, která je přizpůsobena právě pro noční vidění generace 2+, generace 3 a vyšší. Já měl s oběma přístroji možnost otestovat přísvit Laserluchs LA 850-50 PRO-II, jenž vydává neviditelné laserové záření, které může být použito pouze s přístroji pro noční vidění. Později při lovu se mi potvrdilo, že tento přísvit je pro černou zvěř skutečně neviditelný (na rozdíl od přísvitů na principu LED). Zářič je vybaven regulátorem intenzity přísvitu, který indikuje zapnutí přísvitu slabou zelenou diodou a změnou barvy oznamuje slabou baterii.
U noktovizních předsádek jsem zaznamenal menší zmenšení zorného pole, než jaké se mi jevilo u termovizní předsádky. Termovizní předsádku SEER 50 jsem používal více jako pozorovací monokulár než jako předsádku na zaměřovací dalekohled, neboť při nasazení na zaměřovač se mi zdála, možná kvůli nešťastné kombinaci  s mým Nightforcem 5,5–22x56, jako nejvíce omezující zorné pole. Proto jsem ji i následně na lovu používal především k pozorování a na zbraň jsem ji nasazoval až krátce před střelbou.
Termovizní zaměřovač Oracle 35 jsem si ze zapůjčených přístrojů určených primárně ke střelbě oblíbil nejvíce. Má široké zorné pole, režim PIP (obraz v obraze) a možnost uložit do paměti více zbraní i nastřelení na více nábojů a vzdáleností, což považuji za výborný nápad. V nové verzi softwaru se počítá taktéž s pohotovostním režimem standby, který umožní okamžitý start přístroje v případě potřeby. V klidovém režimu pak bude přístroj pouze minimálním odběrem energie udržován v pohotovosti, čímž výrazně ušetří jinak poměrně drahé baterie CR 123A. Výrobce samozřejmě nabízí i adaptér k připojení powerbanky, což jsem na čekaných pravidelně využíval. Na šoulačkách jsem adaptér s kabelem měnil za kompaktnější baterie.
Jak termovizní předsádka, tak zaměřovač umožňovaly na testovanou vzdálenost 88 m poměrně přesně přečíst tvary relativně malých vzduchovacích kompresorů a i na našich psech (feny nemáme) plemen Parson Russell teriér, hanoverský barvář a alpský brakýř jezevčíkovitý bezpečně rozeznat pohlaví, tedy pyj i ráže. Se stanovením pohlaví černé zvěře tedy problém nehrozí, samozřejmě bude-li kus stát ve vhodné pozici.
Přístroje Scops jsem při pozorování „nanečisto“ hodnotil zpočátku zbytečně přísně a až praxe ukázala, že i základní verze o průměru čočky 13 mm je pro běžný lov do vzdálenosti přibližně 100 m zcela dostačující, varianta o průměru čočky 35 mm perfektní i k vyhledávání zvěře na velké vzdálenosti v obilí a verzi s průměrem čočky 50 mm lze považovat svým způsobem za luxus, který není naprosto nutný, ale velmi potěší úrovní detailů, které dokáže zobrazit.

TESTOVÁNÍ PŘI LOVU

K testování při lovu jsem si vybral lokalitu Záhlinických lužních luk, která je známá jak ornitologům, tak milovníkům vzácných druhů rostlin a zvěř přes ni přechází mezi lužními lesy podél řeky Moravy a přilehlými polními komplexy s obilím, řepkou a kukuřicí. Jistým specifikem je skutečnost, že zvěř se v lokalitě málokdy zdrží, spíše jí prochází a ani případné vnadiště ji „nepřibrzdí“. Jelikož jsem chtěl přístroje otestovat co nejdůkladněji, přizval jsem k testování i svého otce, který je milovníkem těchto technologií.
Pokud jde o noktovizní předsádky, s oběma jsem byl v zásadě velmi spokojen. Kvalita zobrazení, na kterou jsem byl zvyklý z mého stařičkého Dedalu, se nedala s moderními přístroji příliš srovnat. U obou testovaných noktovizních předsádek oceňuji okamžitý náběh a tiché vypnutí. Pozorování a lov s kombinací termovizní monokulár a noktovizní předsádka na kulovnici, se kterou je člověk zvyklý denně běhat, se mi velmi osvědčily. Kulovnici jsem měl postavenou v koutě pozorovatelny, okolí pohodlně sledoval termovizním monokulárem, a pokud se „něco“ objevilo, stačilo zmáčknout tlačítko na předsádce (případně dvě, pokud byl instalován přísvit) a hned bylo možné lovit. Překvapila mě také životnost baterie ve srovnání s termovizí: jedna baterie CR 123A vydržela při letních čekaných až šest hodin (když se sníží teplota, výdrž baterie samozřejmě klesá).
Zaměřovač Oracle 35 a první lovecké zážitky s ním jsem popsal ve Světě myslivosti č. 9/2019. Koncem srpna jsem na týden vyrazil do Jeseníků, kde jsem v testování pokračoval, a v příštím článku se budu více věnovat jednotlivým přístrojům a mým osobním zkušenostem s nimi. Rozhodně nehodlám porovnávat technické parametry, spíše předložím praktické poznatky.
Autor:
Mgr. Miloslav Jančík
, Zlín Foto firemní materiály

 

 

Diskuze (0)

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:
×

Splátková kalkulačka ESSOX