Značka Night Pearl
Článek pana Jiřího Kasiny v říjnovém vydání časopisu myslivost přibližuje historii společnosti ZÁHOŘÍ TRADE s.r.o. a značky Night Pearl. Prostřednictvím rozhovoru s majitelem firmy panem Miroslavem Rudelem a jeho synem Jakubem přináší informace nejen o produktech značky Night Pearl, ale i o posledních trendech v oblasti trhu s nočním viděním.
Myslivost 10/2019, str. 69 Jiří Kasina:
Známe se z výstav a jiných akcí, samozřejmě z článků, dlouhodobě spolupracujeme v oblasti inzerce. Dlouhou dobu jsem si myslel, že firma prodává, resp. zastupuje zahraniční značky. Až po nějaké době jsem s překvapením zjistil, že je to vlastně asi zatím jediný, ale hlavně nejstarší český výrobce přístrojů pro noční vidění. Při cestě na Slovensko jsem se proto stavil na popovídání ve firmě Zahoří Trade, s.r.o. a vyzpovídal majitele Miroslava Rudela a syna Jakuba Rudela. A od historie firmy a výrobků, jsme se dostali i k vizím v blízké budoucnosti.
Na rovinu hned na začátku říkám, že vlastně historii firmy vůbec neznám…
MR: Naše firma vznikla v roce 2000 s tím, že v těch letech jsme začali vyrábět doplňky pro myslivost. Naším nosným programem byla výroba posedových vaků a reflexních výrobků pro myslivce a pro honce v leči na naháňkách. V té době jsme byli tak trochu pro smích, všichni říkali, že přišli popeláři. Postupně jsme se synem založili internetový obchod e-lovec, který začal fungovat v roce 2007 a začali jsme prodávat i další potřeby pro myslivost.
V roce 2008 jsme byli osloveni firmou ATN z USA, zda bychom nechtěli prodávat jejich noktovizní zařízení, klasické přístroje pro pozorování i předsádky, což byla v té době úplná novinka. Začali jsme tyto přístroje vozit do ČR a distribuovat u nás i na Slovensku. Nabídku jsme rozšiřovali i o další pozorovací techniku, prodej měl velký úspěch. Naši zákazníci však poptávali kvalitnější obraz předsádek, které jsme pod značkou ATN nemohli z USA dovážet, kvůli legislativě. Proto jsme se domluvili a začali dovážet jednotlivé komponenty a v roce 2008 jsme jako první společnost u nás začali kompletovat přístroje pro noční vidění.
JR: Zákon o dovozu přístrojů pro noční vidění platí stále, exportovány z USA mohou být pouze mikrokanálky zesilovače jasu obrazu (MKZJO) do citlivosti 350 ųA/lm, když jsme chtěli nabídnout zákazníkovi lepší výkon a citlivost, tak jsme nemohli vyhovět. Nakontaktovali jsme se tedy na výrobce mikrokanálků (MKZJO) a na dodavatele optické soustavy a mechanických částí. Následně jsme začali dovážet jednotlivé komponenty, což bylo legální, a nezbylo nám nic jiného než montovat přístroje až u nás.
Říkáte mikrokanálek? Poučte mne prosím…
JR: Je to nejdůležitější část nočního vidění, můžete si jej představit jako motor v autě. Udává výkon i životnost produktu. V podstatě a lajcky řečeno se jedná o soustavu tisíce drobných trubiček, které invertují pohybující se fotony a znásobují je na pro nás viditelné spektrum. Mohu tvrdit, že čím lepší parametry mikrokanálek má, tím je vidět lépe. Avšak i zde záleží na komobinaci parametrů a také na použití přístroje, jeho zvětšení atd. Někdy se mikrokanálku také říká zesilovač, správný název je mikrokanálek zesilovače obrazu.
A termín chipy?
JR: Tento termín se používá u digitálního nočního vidění, kdy chip je také zlidovělý název. Technicky zvato se jedná o snímače obrazu, respektive snímač zpracovávající záření o určitě vlnové délce. Digitální noční vidění začalo být vyhledávané až po roce 2010.
Pojďme tedy zpět k montáži. Předpokládám, že tady v budově jsme právě v centru dění.
MR: Dnes už ano, ale nejprve jsme měli mechaniky roztroušené po okolí a každý nám dělal něco. Tuto budovu jsme koupili v roce 2013, byla to bývalá jídelna s kuchyní pro dřevařské závody, celou jsme ji zrekonstruovali a v roce 2015 jsme se tady už stěhovali s technologií. Máme tři podlaží, v prvním podlaží máme CNC stroje a na druhé polovině máme sklad k e-shopu, v druhém podlaží máme optické dílny a čisté prostory, kde se produkty skládají, seřizují a balí a ve třetím podlaží je administrativní část. Celkem máme okolo třiceti zaměstnanců.
Jaká byla ale historie jednotlivých značek a nebo typů přístrojů?
MR: O začátcích s firmou ATN jsme už mluvili. Následně v roce 2012 jsme začali poprvé spolupracovat se značkou Flir, která je světovým producentem termovizních přístrojů a začali jsme spolupracovat na dovozu jejich přístrojů. V té době jsme ještě nepoužívali značku Night Pearl. Naskytla se nám však možnost spolupracovat na OEM verzi produktu, který jsme si také poctivě ověřili. V ten čas jím byla termovize Night Pearl IR510 a splnila naše očekávání, které jsme od termovizního přístroje chtěli. Jelikož byla s kvalitou přístrojů naprostá spokojenost, odvážili jsme se uvést IR510 na náš trh pod dnes již snad dostatečně známou značkou. Našim cílem je nabízet kvalitu pozorování a obrazu než konkurence. Postupně jsem se tak stali na domácím trhu konkurencí největší značky Pulsar.
JR: Rád bych podotkl, že jsme nikdy netvrdili a netvrdíme že vyrábíme všechno v Čechách. Výroba termovize je složitá a komplexní záležitost a je potřeba velký tým lidí s notnou dávkou zkušeností. Takový tým lidí v ČR nemá ani Meopta v Přerově. Nyní používáme k výrobě kromě vlastních částí a dílů také produkty, které byly pro nás upravené od různých výrobců po světě.
Díky tomu, že máme zmodernizovanou budovu a měli jsme možnost se zapojit do programů EU, tak se nám podařilo nakoupit CNC stroje, na kterých si část výroby děláme tady v Bystřici pod Hostýnem. Optické komponenty nakupujeme od předních výrobců a vybíráme si tu nejlepší kvalitu. Výběr není snadný, pro noční vidění se používají speciální filtry, aby přes čočky prostoupily fotony. Pro termovizní přístroje se volí optika s příměsí prvku Germánia, aby došlo k prostoupení záření až na senzor (snímač).
Díky investicím z EU jsme měli možnost zakoupit špičkové testovací laboratorní přístroje a jako jedna z mála společností v ČR jsme schopni změřit kvalitu konkrétního jednotlivého kanálku. V současné době podobnými měřící přístroji disponují pouze další dvě společnosti, zaměřené na dodávky do armády.
Nakoupili jsme také speciální kolimační zařízení pro seřízení optické osy u přístrojů. Používáme jej pro seřízení nočního vidění i termoviních přístrojů. Jedná se o extrémně přesné zařízení díky kterému jsme schopni dosáhnout požadované přesnosti předsádek. Naši technici seřizují optickou soustavu celého produktu s mikrokanálkem a právě nejmodernější technologie pomáhá se vyvarovat chybám. Z námi dostupných informací nedisponuje žádný součaný dodavatel loveckých přístrojů pro noční vidění a nebo termovizí nejmodernější technikou pro seřízení osy. Máme zjištěno a otestováno, že předsádky NP-22 dosahují přesnosti 0,5 MOA, což je téměř 100% přesnost, laicky řečeno – tak jako střílí puškohled, tak střílí i naše noční vidění.
Představme tedy značku Night Pearl a její produktovou řadu
MR: Máme dvě produktové řady, jednu produktovou řadu nočního vidění a jednu produktovou řadu termovizí, kdy plánujeme rozšířit nabídku ještě o další přístroje.
V produktové řadě termovizí máme všechny možné druhy pro lovecké použití, máme standardní puškohledy, zaměřovače, pozorovací monokuláry a budeme mít i binokulární přístroje.
V noktovizích máme v nabídce v podstatě to samé portfolio, zaměřovače, předsádkové systémy, monokuláry a binokuláry.
Značka Night Pearl byla poprvé představena na veletrhu IWA v roce 2015 v malém stánku v hale 4A a nabízeli jsme přístroj NP-22, což je předsádka, která funguje na principu mikrokanálku zesilovače obrazu. V ČR slavila velký úspěch, zákazníci kvitovali náš servis, kvalitu obrazu, nabízenou kvalitu kanálků v přístroji a i cenovou politiku. Se značkou Night Pearl se snažíme být tak trochu jako Škoda Auto - nabízet kvalitní produkty za dobrou cenu.
Poskytujete na přístroje dlouhodobější záruku a servis tady přímo ve firmě?
MR: Určitě, když se budeme bavit o nočním vidění, tak poskytujeme záruku dva roky na kompletně celý přístroj plus další dva roky na mechanické části přístroje jako je například vypínání, zapínač elektroniky, seřízení a další komponenty, které se mohou na nočním vidění pokazit. U termovizních přístrojů se bavíme většinou o třech letech kompletně na celý přístroj.
Jak je to s vývojem nových výrobků? Když vyvíjíte nový typ, jak dlouho to trvá a do jaké míry jsou vaše výrobky odlišnější nebo v čem jsou jiné než ostatní značky v zahraničí?
JR: Náš vývoj byl dlouhý, byl to rozjezd celé společnosti a značky, trvalo nám několik let, než jsme našli vhodné dodavatele a celý řetězec, vhodné know-how a lidi, kteří jsou nám schopni zajistit vývoj ovládacích prvků, ostření, seřizování apod. Uvedu konkrétní příklad, současná předsádka Night Pearl SEER, kterou máme v nabídce od konce roku 2018, se vyvíjela přes 14 měsíců. Je pravdou, že náš tým je schopen vymyslet software a produkt do tří až čtyř měsíců, ale následně přichází ladění celého výrobku a vychytávání chyb. A i díky tomu jsme teď chytřejší a můžeme říkat po právu, že naše předsádky jsou na loveckém trhu nejpřesnější. Sázíme na přesnost našich produktů i na jednoduchost ovládání. Vycházíme z předpokladu, že náš zákazník chce lovit a to hned, nikoliv trávit hodiny času nastavením přístroje.
Takže tato předsádka není kompletně váš vlastní výrobek, ale mix komponentů od jiných dodavatelů, přičemž jste ale tuto předsádku sami vyvíjeli…
JR: Ano, vlastně máte pravdu, co se týče Night Pearl SEER a vlastně i zaměřovače Oracle, byl vývoj realizován za pomoci exportů na termovizní technologii a na základě našich poznatků, výkresů, i zkušeností. Jedná se o živý organizmus týmu lidí, kteří táhnou za jeden provaz s jasným cílem. Tím je kvalita a spokojenost zákazníka. Asi není tajemství, když řeknu, že část komponentů pro tuto předsádku si necháváme vyrábět v Asii, a to je z toho důvodu, abychom byli konkurenceschopní vůči značkám jako je Pulsar a ATN. To ale neznamená, že když se něco vyrábí v Asii, že je to nekvalitní, součástky z Asie prochází pečlivou kontrolou kvality, tak aby odpovídala našim požadavkům. A to byl v podstatě důvod, proč jsme museli 14 měsíců ladit celý proces, abychom se dostali do fáze automatizace výroby a byli si stoprocentně jistí kvalitou pro náš i Německý trh.
Když takový přístroj vyvíjíte, jak dalece prochází opravdu praktickým testováním? Máte třeba partu zapálených myslivců, kterým přístroje půjčíte a oni je vyzkouší? Nebo jak se vlastně ladí takový přístroj ve finální fázi?
JR: Než přijde nový přístroj k vyzkoušení v praxi a do rukou kamarádů táty, kteří ho rádi zkouší, tak se spousta věcí děje v laboratoři. Díky EU jsme měli možnost si nakoupit měřící přístroje pro termovizní zařízení, nejdříve porovnáváme laboratorní výsledky, teprve až jsou v pořádku, dáváme na vyzkoušení do praxe.
Tedy i na střelnici?
MR: Při ladění a testování přesnosti jsme vystříleli okolo 5000 ran, odrovnali jsme jednu ČZ 223 Rem. a taktickou Meoptu. Výrobky si testujeme sami, máme střelnici, která je ukrytá ve svahu pod zemí, je krytá, na vzdálenost 50 m, což už je pro testování produktů dostačující a máme tým lidí, kteří ví, jakým způsobem fungují termovizní přístroje a jakým způsobem je třeba přístroje otestovat.
Už řadu let nabízíte tyto přístroje, můžete tedy asi zodpovědně říct, jaký je vývoj z hlediska poptávky myslivců? Kolik myslivců přechází z noktovize na termovizi? Je to vůbec technologický skok někam dál? Dá se to takto vůbec posuzovat, nebo jsou to dva samostatné proudy?
MR: Myslivci začínali s noktovizemi, protože termovize ještě nebyla na trhu a každý si pořizoval noktovizor s tím, že chtěl více lovit v noci a na tu dobu mu tyto přístroje stačily. Postupně přicházela technologie digitálních zařízeních a termovizí. Automaticky přechází hodně lovců na termovize, protože je to jednodušší způsob vyhledání zvěře v noci v přírodě.
V noktovizoru, byť má lepší obraz, se tělo zvířete na pozadí může ztrácet, splývat, kdežto termovize odraz těla zvěře vždy barevně vytáhne, zobrazí vlastně teplé plochy těla zvěře a je tak lépe vidět. Dalším důvodem je, že u termovize není potřeba přísvit jako u noktovize nebo u digitálního nočního vidění a víme, že všechny přísvity zvěř vidí a učí se na ně reagovat. Černá zvěř ani tolik ne, ale citlivá je zvěř jelení a srnčí.
Noktovizní přístroj také nevidí v mlze, což je další výhoda pro termovizi, kdy sice nevidíme na takovou vzdálenost, jako při jasném prostředí, ale přesto je zvěř vidět i v mlze. V termovizi je ale vidět i zvěř skrytá za houštinou, skrz větve, mezerami v porostu, úspěšně se termovize používají i k dosledu střelené zvěře. Než střelený kus vychladne, tak je v termovizi dobře vidět.
Na druhou stranu si přiznejme, že dnes řada myslivců loví v noci i trofejovou zvěř, zdůrazňuji, že je to v kolizi se zákonem. Jenže vytlučené paroží není v termovizi vlastně dobře vidět, nemá takovou teplotu jako tělo a spíše splývá s postředím. Na větší vzdálenosti paroží není vidět, takže se někteří lovci vrací k noktovizím, aby mohli parohatou zvěř řádně přečíst. Ano, vím, není to myslivecké, ale děje se to, nejhorší, že se to děje už dávno, kdy používali i baterky a světla. Záleží jen na svědomí každého jednotlivce, nechci nikoho nabádat.
JR: Ale ne každý technologii používá jenom na lov, já více sympatizuji s těmi, kteří používají tuto technologii pro obeznámení zvěře. Takže to opravdu není jen o tom, že někdo používá termovizi a koupí si noktovizi jen proto, aby mohl ulovit parohatou i v absolutní tmě. Často spárkatá zvěř vychází za tmy a nikdy jindy nechodí, myslivec si chce přečíst, jestli má smysl ji následně vystopovat. Potřebuje obeznat trofej a určit si smyl dalšího lovu, díky noktovizi si může zvěř v noci a v klidu pěkně přečíst. Určitě bych jednoznačně nespojoval to, že kdo kouká noktovizí na spárkatou zvěř je nutně proti dikci zákona.
Plno uživatelů mi řeklo, že je nepraktické, když mají ať už noktovizor nebo termovizi na kulovnici, že se špatně zvěř v noci pozoruje. Radši si koupí do ruky pozorovací monokulár a teprve pak střílí. Asi máte zkušenosti se zákazníky, kteří vyžadují obojí?
MR: Je to tak, pozorovací monokulár jako termovize poslouží k vyhledání a obeznání zvěře v relativním komfortu, obezná-li myslivec zvěř, pak si může pomocí noktovizní předsádky zvěř detailněji přečíst na delší vzdálenost, přečte zda je to kaneček nebo baška, zda má mléčnou žlázu naběhlou, zda nemá někde selata. Určitě je v noktovizi mnohem lepší obeznání, jen s termovizí může lovec udělat velmi snadno chybu.
Ale já bych zmínil ještě jednu zkušenost ve prospěch termovize. Kromě již zmíněného dosledu střelené zvěře se dá velmi výhodně použít k jarnímu sčítání zvěře. Dělám mysliveckého hospodáře a při sčítání zvěře místo toho, abychom proháněli houštiny a rušili zvěř, nebo počítali stopy a zálehy, tak jakmile se začnou zelenat louky, vezmu termovizi, za dvě tři noci obejdu celou honitbu a v klidu bez rušení spočítám, kolik zvěře mám v honitbě.
Jak jste na tom z hlediska vývozu? Do kolika zemí nebo jaký je podíl na vývoz?
MR: Díky výstavě IWA v Norimberku, na kterou jezdíme od roku 2015 se postupně dostáváme do celé Evropy a nyní kromě dvou států nebo tří států vyvážíme do celé Evropy, začínali jsme Slovenskem, Maďarskem, Rakouskem, Španělskem a Německem.
Jaký je pro vás z hlediska obchodního nejzajímavější trh? Kde berou nejvíc? Jaká je konkurence na evropském trhu? Jak bojujete s konkurencí nebo jaký je přetlak?
MR: Nejvíce se prodává v Německu, je to největší stát, mají tam lidé i větší výdělky, větší koupěschopnost, je tam nejvíce myslivců. Následuje hned Rakousko.
Největší konkurent je Pulsar a pak ATN, nejen u nás, ale i v rámci Evropy. Ono záleží spíše krajina od krajiny, ne všude máme silnou distributorskou síť, Pulsar je ve většině zemí číslo jedna. Co se týče ATN, tak tím, že nemá v portfoliu žádný předsádkový systém, který je důležitý pro německého zákazníka, tak se téměř v Německu neprodává, takže tam to úplně silná značka není, jsou tam zase jiné lokální značky, buď v Německu vyrobené, častěji však jen přelepené značky výrobků z Číny.
Naše společnost se od počátku specializovala právě na předsádky, máme dobrou základnu co se týče know-how a znalostí na německém trhu uspět, a to je jeden z důvodů, proč naše předsádka je v Německu považována za velmi přesný a dobrý produkt. Takže vývoz, o kterém jsme se bavili, směřuje z největší části do Německa. Je to však díky práci, která je za námi a že jsme dokázali nabídnout produkt, který se líbí po celé Evropě.
A co je vaší vlajkovou lodí?
MR: Jednoznačně noktovizní a termovizní předsádky, my jsme se specializovali právě na tyto předsádky i z důvodu legislativního rámce, protože jednotlivé státy měly a mají různé omezující předpisy čím pozorovat a čím lovit. Což dávalo logicky rámec právě pro univerzální předsádku a vyloženě z důvodů legislativy, kdy stále každý stát má jinou, tak jsme u předsádek zůstali a v současně době si troufám říci, že se sázka na předsádky vyplatila.
Kdy budou běžné přístroje, které vyhovují požadavkům lov ve dne i v noci, aby to byl univerzální přístroj?
JR: Záleží, jakou optikou se na tento dotaz podíváme. Pokud se podíváme ve stylu, že používáme standardní optické zařízení, standardní puškohled a chceme jej přeměnit na puškohled, se kterým se dá lovit v noci, tak v tomto případě máme jako řešení právě předsádky, které jsme zmiňovali.
V případě, kdy se budeme dívat na zařízení den / noc a budeme mít vše v jednom přístroji, tak v současné době nemáme pod naší značkou vyrobený takový přístroj. Vše se odvijí od toho, že jsme doposud digitální přístroje nenabízeli. Nejzásadnější důvod byla kvalita obrazu. Ale doba se mění a už jsou na trhu nebo začínají se objevovat kvalitnější digitální přístroje. V současné době nechci nic prozradit, ale nevylučujeme, že v blízkém časovém horizontu nepřijdeme s digitálním přístrojem.
A jak vidíte budoucnost? Kam se tento obor bude ubírat a jaké jsou nejnovější trendy?
JR: Asi bych se nejdřív zaměřil, co bude v příštím roce nebo již tuto sezónu. Když se budeme bavit ohledně termovizní technologie, která je nám v současné době nejblíž, tak zde můžeme vidět trend ve změně rozlišení jádra i velikost samotné termovize. Příčinou je změna velikosti jednoho přijímače v termovizním jádru, ze 17-ti mikronů se postupně přechází na 12-ti mikronové technologie. Přechod není snadný, jelikož 12-ti mikronové senzory z fyzikálního hlediska mají horší příjem záření než současné 17-ti mikronové. Proto u některých výrobců bývá kvalita obrazu podstatně horší. Night Pearl nyní používá senzory francouzského výrobce Lynred (dříve Ulis), který je nejdále ve výrobě použitelného 12-ti mikronového senzoru. Ve Francii se usilovně pracuje na pokoření fyzikálních zákonů a vypadá to, že kvalitní 12-ti mikronový přístroj si bude k dostání již počátkem roku 2020. Výhoda menší velikosti přijímače (pixelu) je u předsádek zaručení přesnější střelby, než se 17-ti mikrony. Laicky řečeno, tím, jak jsou pixely menší, jsou blíže u sebe a dochází ke zlepšení přesnosti. V číslech se bavíme o 2 až 3 cm na 100 m. Tým Night Pearl se snaží, aby kvalita obrazu byla co nejlepší a pokořila současných 17 mikronů, což se nám určitě brzy podaří. Jakmile se technologie přesune na 12 mikronů, mohou se začít používat menší objektivy a přístroje budou menší. Night Pearl bude nabízet obě dvě technologie, dle potřeby zákazníků.
V brzké době můžeme očekávat záplavu trhu různými přístroji neznámých značek, které budou vyrobeny v různých částech světa, většinou v Číně. Myslíme si, že termovizní trh postihne podobný vývoj, jako trh s mobilními telefony. Nekvalitní čínská produkce se bude schovávat za podivné lokální distributorství nebo se bude prodávat pod čínskou značkou rovnou. Volba bude již na zákazníkovi, zda si vybere značku, které důvěřuje nebo půjde do rizika, že si koupí zpravidla levnější výrobek, kde mu však nebude garantován servis. Sice lákavá cena, ale výsledek bude takový, kdy zákazník zjistí, že za málo peněz koupil málo muziky. Zdůrazňuji, že je třeba striktně rozlišovat pojmy slíbit a garantovat. Bude na zákazníkovi, aby rozeznal, co bude a nebude kvalitní. Zákazník si bude muset vybrat, do čeho bude chtít investovat a bude záležet jen na něm.
MR: Standardní noktovize zažívaly boom před deseti lety a jsou ještě poptávané, ale ne jižv takové míře. Určitě budou ale zůstávat ve výbavě zásahových jednotek, policie, armády apod. Pro lov vidíme směr v digitalizaci, tzn. že zákazníci budou čím dál častěji volit jakékoliv digitální přístroje a my se tímto směrem chceme vydat.
Další záležitost, která určitě přijde v horizontu několika let a bude i použitelná pro myslivost, bude kombinace digitálního přístroje a termovizního přístroje. V současné době jsou fúzní systémy vyrobené pro ozbrojené složky a nebo obranu státu. Využívají technologii s převážně mikrokanálky zesilovače jasu obrazu a termovizní větví, tyto přístroje jsou velmi drahé a nákladné na vývoj. Málo společností na světě umí synchronizovat optický obraz z mikrokanálku a digitální obraz z termovize. Avšak díky digitální technologii nočního vidění dostávají šanci týmy, které umí skloubit digitální a termovizní větev dohromady. Takže tady vidíme budoucí trend v myslivosti. Jelikož je složité zkombinovat optické zvětšení termovizní a digitální větve, na skutečně použitélné přístroje si budeme muset ještě chvilku počkat.
Dá se očekávat, že by se do těchto přístrojů dostala možnost obrazového záznamu, aby po výstřelu bylo možné zaznamenat jak se zvěř chovala?
JR: Tyto vlastnosti se postupně stávají standardem. U naší společnosti jsme se při vývoji termovizní předsádky a zaměřovače zaměřili na velikost a nezbylo nám místo pro interní paměť.Proto si naši zákazníci mohou nahrávat video pomocí externího nahrávacího zařízení. Mohu však prozradit, že již v brzké době chystáme nový, redesignovaný systém a interní paměť již bude k dispozici. Zákazníci si pak budou moci nahrát video a například si zpětně promítnout jak se zvěř po zásahu chovala a jakým směrem se vydala.
Určitě hodně důležitá záležitost u termovizí je rozlišení jednak displeje, a jednak samotného senzoru a tady rozhodně mohu říci, že v budoucích letech nás čekají velké novinky. Nebudou jen základní senzory, které máme v současné době 384x288 nebo 640x480 pixelů a nebo jim podobné, ale objeví se i senzory o rozlišení nad 1000 i možná nad 1200 pixelů. Čím větší rozlišení, tím obraz získává více informací, jako displej na telefonu nebo televizi. Za pár let již bude snazší přečíst zvěř lépe než předtím. A značka Night Pearl bude u toho.
Originální text naleznete zde
Redaktor časopisu Myslivost přináší vlastní pohled na Night Pearl termovizní předsádky a pozorovací monokuláry.
Termovize a běžný lov
Myslivost 9/2019, str. 58 Karel Šembera
Jak investovat a nespálit se?
Když si tak pročítám dostupné lovecké časopisy, internetová fóra a bavím se s kamarády, nedostávám odpověď, co je nejlepší a co mi vydrží aspoň jako moje první noční vidění.
Můj dlouholetý kamarád se v nočním vidění vyzná jako málo kdo, a tak jsem žádal o radu u něj. Samozřejmě, že ne každý zná profesionála ve svém okolí, a proto se chci podělit s pár radami a svými zkušenostmi.
Kamarád používá noktovizní předsádku generace 2+ a ruční pozorovací termovizi. Značku termovize si nepamatuji, je dovezena z USA. Noktovizní předsádku má je ještě starý model Night Pearl.
Každopádně nejdůležitější pro volbu přístroje je dobře znát použití. Já to mám celkem jednoduché, mou vášní je černá zvěř a škodná. Lišky lovím především u nás ve sdružení, ale na černou mě čas od času pozvou kamarádi do Německa nebo na Slovensko. Proto volba přístroje pro střelbu byla jasná.
Termovize pro střelbu je ideální a pro pozorování na doporučení kamaráda jsem u termovize zůstal také. Pro můj způsob lovu zcela optimální kombinace. Myslivost je drahým koníčkem, ale zastávám názor, že nechci kupovat příliš levné věci a řeším, jak dlouho zde bude prodejce i kde jej budu opravovat.
Rozhodoval jsem podle finančních možností a aktuální nabídky na trhu. Pomohla mi návštěva Natura Viva, prošel jsem si každý stánek s přístroji a porovnával jejich obraz. Technické parametry a zkušenosti z výstavy jsou dobrým pomocníkem a dá se z nich vycházet. Avšak logicky rozhodující je, jak se termovize chová v přírodě, při pohledu do lesa, louky a podobně.
Z technických parametrů jsem především řešil hodnoty jako je rozlišení senzoru, velikost a rozlišení displeje, rázovou odolnost, výdrž na baterie, kvalitu obrazu a záruku kvality. Další hodnoty nebo vymoženosti spojené s přístrojem jsem vyloženě nevyhledával, spíše se rozhodoval do jaké míry je osobně využiji.
Pro střelbu používám předsádku nejen proto, že cestuji do krajin, kde zaměřovače nejsou povolené. A také chodím s více zbraněmi, takže mi předsádka přijde logickým řešením.
Vybíral jsem si přístroje, které jsou běžně dostupné na našem trhu a řešil jsem případnou budoucí opravu nebo záruku.
Podle mých zkušeností není potřeba mít přístroj s vysokým rozlišením, jelikož rozdíl v kvalitě obrazu neodpovídá rozdílu v ceně. Navíc díky puškohledu a menšímu zornému poli využiji stejně jen část obrazu z displeje.
Nesmírně důležitým parametrem nákupu byla pro mě přesnost přístroje. To, že výrobce nebo prodejce tvrdí, jak je předsádka přesná mám od kamarádů z Německa vyvráceno. Naprostá většina výrobců moderní lovecké optiky neumí v současné době vyrobit termovizní nebo noktovizní předsádku, která střílí přesně.
Značka Night Pearl měla vždy precizní přesnost staré noktovize a k jejich termovizním předsádkám dodává certifikát nástřelu. Sám jsem pak s termem střílel a vše sedí i na mých zbraní. Kvalita senzoru je běžná a displej má jemné rozlišení. Lepší než většina značek na trhu. Navíc garantují funkčnost přístroje i mrazech. Opět na rozdíl od většiny výrobků na trhu, displej funguje až do -40 °C.
Rázová odolnost je laboratorně testována na 1200 G, tedy se nemusím obávat použít s termem tropickou zbraň, natož tak mou nejsilnější 9,3x62.
Nakonec jsem volil objektiv o průměru 50 mm, tedy model Night Pearl SEER 50. S kvalitou obrazu jsem opravdu překvapen. Neviděl jsem moc lepších kousků, a když ano, stály nad půl milionu, což bylo nad můj rozpočet. Největší výhodou je přesná střelba, ulovil jsem i lišku vzdálenou 100 m na hlavu. Známí s jinými přístroji jsou spokojení se zásahem do oblasti komory u velkého kňoura. To ale není můj případ.
A co na pozorování?
Volbu přístroje na pozorování nakonec vyhrála ta samá značka, a to díky dostupnosti servisu v Česku, opět jako jediná firma na trhu umí v u nás opravit komplet celý přístroj.
Tentokrát jsem sáhl po větším rozlišením senzoru a jiném materiálu. Rozlišení 640x512 px, materiál VOx s obrovským displejem 1280x960 px. Na pozorování mě dostačuje, velký displej mi nevytváří pocit, že se dívám do tunelu, ale mám krásně obraz před sebou.
Mám model Scops 35 MAX s optickým zvětšením 2,5x a následně až 4x digitálním, tedy celkem zvětšení 10x. Záruka 36 měsíců na oba dva přístroje se servisem na Moravě mě přesvědčila.
Pro někoho se může zdát lov pouze termovizními přístroji jako špatně zvolená kombinace, pro můj noční lov je dostačující. Nemám možnosti sedět na místech, kde chodí spárkatá za tmy a pozorovat ji. Navíc mou největší vášní je černá zvěř a pro rozpoznání kanečka od bachyňky mi na loveckou vzdálenost bohatě stačí Scops 35 MAX, to hlavně kvůli rozlišení a pěknému obrazu.
Pro ukázku jsem přiložil i pár obrázků právě ze Scopse 35 MAX.
S tímto monokulárem prohlédnou celou louku a vidím zvěř až na kilometr. Samozřejmě již těžko rozeznám, o jakou zvěř se jedná, ale dohled je důležitý pro zhodnocení smyslu čekané. Scops 35 MAX a SEER také mají poměrové dálkoměry, takže mohu zjistit zhruba vzdálenost pozorované zvěře.
Další nespornou výhodou termovize je absence přísvitu, takže neřešením, na jakou vlnovou délku zvěř reaguje anebo nereaguje. Mohu se do lesa vypravit za nízké oblačnosti nebo mlhy. Jelikož mám dvě termovize, nemusím řešit situaci jako kamarádi, kteří v mlze termem obeznají, ale lovit s noktovizorem již nemohou. Také tím, že mám dvě terma, mohu snadno přecházet z pozorováním monokulárem na střelbu předsádkou, se stejným odhadem vzdálenosti a rozmístění jednotlivých kusů zvěře.
Výhoda termovize je i v možnosti zapůjčení dobrému kamarádovi. Po vysvětlení pár základních rad o užívání nemusím mít strach, že se mi přístroje vrátí poškozené. SEER 50 pracuje se senzorem ULIS, což je jednička v termovizní technologii v Evropě a jeho životnost se počítá v desítkách tisíc hodin. Vhodnost použití, výborná kvalita obrazu a zázemí velké společnosti mě přesvědčili ke koupi, které nelituji.
Karel ŠEMBERA
Originální text naleznete zde
Článek uveřejněný v čísle 10/2019 Světa myslivosti přináší informace o značce Night Pearl i první poznatky z testování přístrojů této značky.
Noktovizní přístroje a termovize Night Pearl
Návštěva u výrobce a první zkušenosti z testování
Miloslav Jančík
Na základě ankety ve Světě myslivosti č. 7/2019 o používání moderních optoelektronických přístrojů v myslivosti, ale i v návaznosti na zkušenosti a zážitky kolegů jsem se rozhodl, že se oprostím od svého veskrze ortodoxního přístupu k lovu (lov maximálně za šera, většinou ze země a se psem či několika psy) a nahlédnu hlouběji do tajů nočních lovů, jimž jsem se dosud příliš nevěnoval. Dosud jsem měl co do činění pouze s nočním viděním klasického provedení a více jsem fakticky nepotřeboval. Protože nedaleko mého bydliště sídlí společnost ZÁHOŘÍ TRADE, s. r. o., která vyrábí noktovizní přístroje a termovize značky Night Pearl, rozhodl jsem se začít přímo tady.
VÝROBCE Z MORAVY
Společnost sídlí v Bystřici pod Hostýnem v moderně zrekonstruovaném areálu s vlastní tunelovou střelnicí. Výroba probíhá na ploše 1413 m2, zčásti ze subdodavatelsky dodaných komponentů (jako u všech výrobců). Provoz se skládá ze strojírenské – mechanické části výroby a takzvaných „čistých provozů“, kde jsou citlivé přístroje kompletovány. Zajímavostí je ojedinělé laserové kolimační oddělení vybavené několika speciálními přístroji. Kolimace je proces seřízení optických a mechanických součástí přístrojů tak, aby se sjednotily do jedné osy. Se vzrůstajícími nároky zákazníků se dramaticky zvyšuje i potřeba přesnějších přístrojů. Proto v ZÁHOŘÍ TRADE používají pro seřízení předsádek nejmodernější digitalizované laserové kolimátory, které umožňují seřízení s garancí přesnosti pod 1 MOA. K seřízení termovizních předsádek se používá digitální kolimátor pro termovizi. Podobný přístroj pro seřízení je ve střední Evropě ojedinělou záležitostí. Společnost disponuje také moderními měřicími stanicemi jak pro zjištění kvality mikrokanálků zesilovače jasu obrazu, tak kvality obrazu noktovizních nebo termovizních přístrojů. Zakoupení těchto zařízení bylo částečně financováno z fondů Evropské unie.
Pouhým prodejem výrobku ovšem kontakt se zákazníkem nekončí – firma ZÁHOŘÍ TRADE má propracovaný zákaznický servis, kdy zákazník zakoupením výrobku Night Pearl získává i balíček profesionální péče, kterou může využít. U noktovizorů výrobce garantuje záruku 24 měsíců na celé zařízení plus dalších 24 měsíců na mechanické závady pří-stroje. U termovizí je poskytována záruka 36 měsíců na celé zařízení bez výjimky. Případné záruční i pozáruční opravy se řeší v České republice ve specializovaném pracovišti ZÁHOŘÍ TRADE ve lhůtě do 30 dnů, přístroje se nikam nezasílají. Podle sdělení pracovníků firmy jsou zde i po uplynutí záruční doby pro zákazníky k dispozici odborníci poskytující rady a konzultace ohledně případného upgradu výrobků i pozáruční servis.
Protože společnost vlastní i moderní CNC stroje pro výrobu mechanických částí noktovizorů a termovizí, využívá tyto technologie taktéž k vývoji a výrobě montáží na zbraně, adaptérů pro předsádky a dalšího příslušenství.
STŘELNICE A VÝSTUPNÍ KONTROLA
Jak jsem již zmínil, firma provozuje tunelovou střelnici (na 50 m), kde je každý přístroj fyzicky otestován. Ke střeleckým zkouškám se používá kulovnice ráže .223 Rem., nicméně výrobky Night Pearl jsou odolné vůči zpětnému rázu až do 8000 J. Proto jsem se rozhodl zapůjčené přístroje testovat s výslovným souhlasem výrobce mimo jiné i na kulovnici Husqvarna ráže .358 Norma Magnum, o které jsem si ještě donedávna myslel, že na ní žádný optoelektronický přístroj nevydrží. Ke každému kusu termovizní předsádky výrobce přikládá nástřelný list.
HISTORIE VÝROBY
Night Pearl je česká rodinná značka přístrojů pro noční vidění a termovizí. Vznik společnosti ZÁHOŘÍ TRADE se datuje k roku 2000, kdy své aktivity začala rozvíjet především v oblasti prodeje potřeb pro myslivce. Postupným rozšiřováním nabídky zboží pro lovecké a volnočasové aktivity zařadila firma do svého sortimentu i přístroje pro noční vidění. V souladu s legislativou a vývojem na trhu byla v roce 2008 založena značka Night Pearl. Cíl byl jasný: nabízet kvalitní noční vidění a termovizní přístroje za dobrou cenu.
Značku založil Miroslav Rudel, který je již více než 40 let vášnivým myslivcem:
„Lásku k přírodě jsem si pěstoval od dětství a myslivost se stala mojí vášní již během studií na střední škole. Můj koníček se nakonec stal i mojí obživou. Začínali jsme s prodejem a výrobou mysliveckých doplňků a později také nočního vidění. Při svých nočních lovech jsem nebyl spokojen s výkonem a ovládáním nabízených přístrojů jiných výrobců a má nespokojenost vyústila až v pocit nutnosti přístroje vylepšit. Tak vznikla značka Night Pearl. Nyní naše výrobky testuji při každé vycházce do lesa a snažím se své poznatky přenášet do praxe pro ještě lepší zážitek z lovu.“
Do současnosti se firma vyprofilovala především jako exportér výrobků značky Night Pearl, a to zejména do západní Evropy, kam směřuje 80 % její produkce. Atraktivním trhem je hlavně Německo, kde obava z afrického moru prasat přispěla k legalizaci těchto přístrojů, zatím však zejména předsádek.
PŘÍSTROJE K TESTOVÁNÍ
Při návštěvě firmy mi byla nabídnuta možnost otestovat její produkty při reálném lovu. Rozhodl jsem se vyzkoušet termovizní předsádku SEER 50 spolu s termovizním zaměřovačem Oracle 35 (v podstatě technicky stejné přístroje s různou velikostí objektivu, jeden v konfiguraci předsádka, druhý jako zaměřovač na kulovnici) a dvě předsádky pro noční vidění NP-22 a NP-MR.
Všechny předsádky byly vybaveny montáží využitelnou na zaměřovacích dalekohledech Nightforce, což jsem uvítal, neboť vlastním a používám tři rozměrově identické optiky v konfiguraci Nightforce NXS 3,5–15x56 na kulovnici Husqvarna v ráži .358 Norma Magnum, Nightforce NXS 5,5– –22x56 na kulovnici Tikka T3 Stainless Varmint v ráži .308 Win. a Nightforce NXS 8–32x56 na kulovnici Weatherby Mark V v ráži .257 Weatherby Magnum.
Zaměřovač Oracle 35 jsem nainstaloval a nastřelil na samonabíjecí kulovnici Advanced Armament Corp v ráži .300 AAC Blackout. Protože používám dva druhy nábojů, nastřelil jsem profil A pro supersonické střelivo a profil B pro subsonické střelivo (obojí z produkce firmy Hornady). Software přístroje umožňuje uložit pět profilů (A–E) a každý má možnost uložit pět nástřelných vzdáleností, takže se dá nastřelit pro různé náboje, na různé vzdálenosti a případně i na různé zbraně, které můžete přístrojem osadit pomocí montážního rozhraní Picatinny. Kromě uvedených předsádek a zaměřovače mi byly zapůjčeny tři pozorovací termovizní monokuláry Scops – modely 13, 35 a 50.
TESTOVÁNÍ „NANEČISTO“
S přístroji jsem se nejprve seznámil doma na zahradní terase. Na zahradě máme ve vzdálenosti 88 m od terasy jezírko a pro účely termovizního testování jsem se zaměřil na dva vzduchovací motorky o rozměrech přibližně 20 × 20 cm, přičemž jeden byl zčásti krytý trsem trávy. Noktovizní předsádky NP-22 a NP-MR jsem při testování využil k pozorování vegetace a případně našeho Parson Russell teriéra, který pobíhal okolo jezírka. Být pes liškou a já lovcem někde v revíru, s oběma předsádkami bych ho za běžné noci (mírná oblačnost, hvězdy) dokázal bez jakýchkoliv problémů detekovat a lovit. Pokud se zamračí, uživatel ocení montážní lišty k využití vhodného přísvitu. Výrobce doporučuje zářiče s vlnovou délku 850 nm, která je přizpůsobena právě pro noční vidění generace 2+, generace 3 a vyšší. Já měl s oběma přístroji možnost otestovat přísvit Laserluchs LA 850-50 PRO-II, jenž vydává neviditelné laserové záření, které může být použito pouze s přístroji pro noční vidění. Později při lovu se mi potvrdilo, že tento přísvit je pro černou zvěř skutečně neviditelný (na rozdíl od přísvitů na principu LED). Zářič je vybaven regulátorem intenzity přísvitu, který indikuje zapnutí přísvitu slabou zelenou diodou a změnou barvy oznamuje slabou baterii.
U noktovizních předsádek jsem zaznamenal menší zmenšení zorného pole, než jaké se mi jevilo u termovizní předsádky. Termovizní předsádku SEER 50 jsem používal více jako pozorovací monokulár než jako předsádku na zaměřovací dalekohled, neboť při nasazení na zaměřovač se mi zdála, možná kvůli nešťastné kombinaci s mým Nightforcem 5,5–22x56, jako nejvíce omezující zorné pole. Proto jsem ji i následně na lovu používal především k pozorování a na zbraň jsem ji nasazoval až krátce před střelbou.
Termovizní zaměřovač Oracle 35 jsem si ze zapůjčených přístrojů určených primárně ke střelbě oblíbil nejvíce. Má široké zorné pole, režim PIP (obraz v obraze) a možnost uložit do paměti více zbraní i nastřelení na více nábojů a vzdáleností, což považuji za výborný nápad. V nové verzi softwaru se počítá taktéž s pohotovostním režimem standby, který umožní okamžitý start přístroje v případě potřeby. V klidovém režimu pak bude přístroj pouze minimálním odběrem energie udržován v pohotovosti, čímž výrazně ušetří jinak poměrně drahé baterie CR 123A. Výrobce samozřejmě nabízí i adaptér k připojení powerbanky, což jsem na čekaných pravidelně využíval. Na šoulačkách jsem adaptér s kabelem měnil za kompaktnější baterie.
Jak termovizní předsádka, tak zaměřovač umožňovaly na testovanou vzdálenost 88 m poměrně přesně přečíst tvary relativně malých vzduchovacích kompresorů a i na našich psech (feny nemáme) plemen Parson Russell teriér, hanoverský barvář a alpský brakýř jezevčíkovitý bezpečně rozeznat pohlaví, tedy pyj i ráže. Se stanovením pohlaví černé zvěře tedy problém nehrozí, samozřejmě bude-li kus stát ve vhodné pozici.
Přístroje Scops jsem při pozorování „nanečisto“ hodnotil zpočátku zbytečně přísně a až praxe ukázala, že i základní verze o průměru čočky 13 mm je pro běžný lov do vzdálenosti přibližně 100 m zcela dostačující, varianta o průměru čočky 35 mm perfektní i k vyhledávání zvěře na velké vzdálenosti v obilí a verzi s průměrem čočky 50 mm lze považovat svým způsobem za luxus, který není naprosto nutný, ale velmi potěší úrovní detailů, které dokáže zobrazit.
TESTOVÁNÍ PŘI LOVU
K testování při lovu jsem si vybral lokalitu Záhlinických lužních luk, která je známá jak ornitologům, tak milovníkům vzácných druhů rostlin a zvěř přes ni přechází mezi lužními lesy podél řeky Moravy a přilehlými polními komplexy s obilím, řepkou a kukuřicí. Jistým specifikem je skutečnost, že zvěř se v lokalitě málokdy zdrží, spíše jí prochází a ani případné vnadiště ji „nepřibrzdí“. Jelikož jsem chtěl přístroje otestovat co nejdůkladněji, přizval jsem k testování i svého otce, který je milovníkem těchto technologií.
Pokud jde o noktovizní předsádky, s oběma jsem byl v zásadě velmi spokojen. Kvalita zobrazení, na kterou jsem byl zvyklý z mého stařičkého Dedalu, se nedala s moderními přístroji příliš srovnat. U obou testovaných noktovizních předsádek oceňuji okamžitý náběh a tiché vypnutí. Pozorování a lov s kombinací termovizní monokulár a noktovizní předsádka na kulovnici, se kterou je člověk zvyklý denně běhat, se mi velmi osvědčily. Kulovnici jsem měl postavenou v koutě pozorovatelny, okolí pohodlně sledoval termovizním monokulárem, a pokud se „něco“ objevilo, stačilo zmáčknout tlačítko na předsádce (případně dvě, pokud byl instalován přísvit) a hned bylo možné lovit. Překvapila mě také životnost baterie ve srovnání s termovizí: jedna baterie CR 123A vydržela při letních čekaných až šest hodin (když se sníží teplota, výdrž baterie samozřejmě klesá).
Zaměřovač Oracle 35 a první lovecké zážitky s ním jsem popsal ve Světě myslivosti č. 9/2019. Koncem srpna jsem na týden vyrazil do Jeseníků, kde jsem v testování pokračoval, a v příštím článku se budu více věnovat jednotlivým přístrojům a mým osobním zkušenostem s nimi. Rozhodně nehodlám porovnávat technické parametry, spíše předložím praktické poznatky.
Autor:
Mgr. Miloslav Jančík, Zlín Foto firemní materiály
Zakoupením výrobku značky Night Pearl si nezakupujete pouze přístroj, ale i balíček profesionální péče, která Vám zajistí mnoho let spokojené práce s našimi přístroji.
Záruka 24 + 24
U noktovizorů získáváte 24 měsíců záruky na celé zařízení + dalších 24 měsíců na mechanické závady přístroje.
Záruka 36
U termovizních zařízení od nás získáváte 36 měsíců záruku na celé zařízení s výjimkou termovizních monokulárů řady Night Pearl IR510, kde platí zákonná záruční doba 24 měsíců.
Délka servisu max. 30 dnů
Záruční i pozáruční servis
Naše péče o Váš přístroj nekončí uplynutím záruční doby. I po jejím uplynutím jsou Vám naši servisní experti kdykoliv k dispozici.
Profesionální poradenství
Denně je Vám k dispozici, náš tým profesionálů prověřený desítkami let zkušeností s noktovizními a termovizními přístroji. Můžete se na nás obrátit s jakýmkoliv dotazem, kontaktní informace získáte zde.
Česká značka přístrojů pro noční vidění prvotřídní kvality určená pro zákazníky vyžadující tu nejvyšší kvalitu.
Night - Pearl česká značka kvalitního nočního vidění
Značka Night Pearl byla založena s jednoduchým cílem - nabízet kvalitní noční vidění a termovizní přístroje s dobrou cenou. Podívejte se s námi, jak se značka rozrůstala a jak stoupá její oblíbenost, a to nejen v České republice, která je její domovskou zemí. Ale o tom už více Jakub Rudel, syn zakladatele značky Night Pearl.
Značku založil můj otec Miroslav Rudel, který je již 40 let vášnivým myslivcem a svou myšlenku objasňuje slovy:
„ Lásku k přírodě jsem si pěstoval již od útlého dětství a myslivost se stala mou vášní již během studí na střední škole. Posléze se můj koníček stal i mou obživou. Začínali jsme s prodejem a výrobou mysliveckých doplňků a také nočního vidění. Při svých nočních lovech jsem nebyl spokojen s výkonem a ovládáním nabízených přístrojů jiných výrobců a má nespokojenost vyústila až do nutnosti přístroje vylepšit. A tak vznikla značka Night Pearl. Nyní již naše výrobky testuji při každé vycházce do lesa a snažím se své poznatky přenášet do praxe pro ještě lepší zážitek z lovu ... .“
Myšlenka značky vznikla již v roce 2008, kdy byl Night Pearl prémiovou verzí tehdejších amerických přístrojů ATN a v současnosti Armasight. Velmi pozitivní ohlas uživatelů a příchod nových technologií daly možnost pro rozšíření portfolia produktů a tím vývoj nočního vidění i termovizních přístrojů nabral konečně patřičný směr.
Možná by bylo vhodné neznalým osvětlit, na jakém principu pracuje noční vidění, uvádí Jakub Rudel.
„Přístroje pro noční vidění využívají zbytkové světlo z okolí (světlo hvězd, měsíce, popř. lampy). Toto světlo - tedy svazek fotonů, prochází do trubice fotonásobiče, kde se fotony mění na elektrony. Elektrony jsou poté elektro-chemickým procesem znásobeny a usměrněny k fosforové obrazovce měnící zmnožené elektrony ve viditelné světlo, které následně vidíte v okuláru. Výsledný obraz je jasným nazelenale zářícím zobrazením pozorované scény. Termovizní přístroje disponují zcela jinou technologií. Mění tepelné vlny, které vyzařuje každý objekt na viditelný obraz zobrazený například na displeji. Termovizní technologie je dále využívána v zařízeních v průmyslu, určené k navigaci a nebo k obraně státu. Termovizní přístroje zobrazují teplotu pouze na povrchu. Tepelné vlny proudí přes speciální čočku z germaniového skla až k detektoru, kde se digitalizují. Výstupem digitálního signálu je obraz na displeji. Obraz může být černobílý nebo pestrobarevný, a to v závislosti na použití termovizního přístroje. Lovecké využití vyžaduje černobílé odstíny barev, pro dlouhodobější pozorování. Pro přesné rozpoznání teplot se v průmyslu využívá barevné spektrum. Termovizní technologie znemožňuje vidět přes sklo.
Přístroje Night Pearl volí ti, kteří potřebují vidět v noci a za všech okolností. Přístroje navrhují technici vyvíjející optické soustavy nočního vidění pro další mezinárodní společnosti na trhu. Proto může noční vidění Night Pearl garantovat perfektní prostupnost zbytkového světla přes optiku až k mikro-kanálku zesilovače jasu obrazu a stává se tak dokonalým i nepostradatelným společníkem pro noční lov.
Nejpopulárnější výrobky Night Pearl dokonale pokryjí potřebu myslivce vidět v noci a bezpečně rozeznat pozorovanou zvěř. Uživatelé v Česku a také v zahraniční nejčastěji kombinují právě termovizní monokuláry pro vyhledání a rychlé rozeznání druhu zvěře s noktovizními předsádkami, které mohou posléze perfektně rozeznat vitalitu zvěře a dokonale zvážit její případný odlov. Pro naprostou přesnost a preciznost nejen zpracování, ale i obrazu jsou produkty Night Pearl stále více a více poptávány.
Péče o zákazníky Night Pearl
Pouze Night Pearl má propracovaný zákaznický servis, kdy zakoupením výrobku Night Pearl získává zákazník i balíček profesionální péče, která mu zajistí mnoho let spokojeného užívání přístroje. U noktovizorů získává 24 měsíců záruky na celé zařízení + dalších 24 měsíců na mechanické závady přístroje. U termovizních zařízení získává 36 měsíců záruku (mimo řadu IR510) na celé zařízení bez výjimky. Tímto však nadstandardní péče o zákazníka a jeho přístroj nekončí. I po uplynutí záruční doby jsou servisní experti Night Pearl kdykoliv k dispozici pro radu nebo opravu. Denně je také k dispozici tým profesionálů prověřený lety zkušeností s noktovizními a termovizními přístroji. Stávající i potenciální vlastnící produktů Night Pearl se tak mohou zeptat na nejrůznější škálu dotazů.
Denně je Vám k dispozici náš tým profesionálů, prověřený desítkami let zkušeností s noktovizními a termovizními přístroji. Můžete se na nás obrátit s jakýmkoliv dotazem. Kontaktní informace najdete zde.